40in LED Light Bar FX1000-CB SM Mounting Bracket – by FrontRunner
SKU / Part Number:
Light bar brackets to secure the LED Light Bar FX1000-CB SM / 12V/24V / Single Mount either to the front of your FrontRunner Roof Rack or underneath. These brackets feature a protective cover to shield the light bar against small rocks when not in use. Supplied with two sets of brackets that secure the LIGH211BP to the FrontRunner Roof Rack. Front Rack mounting brackets secure this light bar using the top T-slots of the front combined slat side profile. Under Rack mounting brackets secure this light bar using the bottom T-slot of the front combined slat profile. Supplied with a robust front cover to protect the LED light bar from small rocks. All components are made of Steel and Aluminium and sealed with the same durable, weather-resistant black powder coating as the FrontRunner Roof Roof Rack Accessories. Includes all installation hardware and fitting instructions. PLEASE NOTE: A minimum of 100mm (3.94”) clearance is needed between the bottom of the FrontRunner Rack and the vehicle’s roof in order to fit this product using the under rack brackets.
Specification: Consists of:1 x Set of Front Mount Brackets (1 Left Hand side 1 Right Hand side)1 x Set of Underneath Mount Brackets (1 Left Hand side 1 Right Hand side)1 Front CoverInstallation HardwareFitting Instructions Materials used:Black powder coated SteelBlack powder coated Aluminium Product Dimensions:1115mm (43.9”) L x 133mm (5.2”) W x 74mm (2.9”) H Weight:1.6kg (3.5lbs)
Fitting Instructions: https://content.FrontRunneroutfitters.com/collateral/doc/F_RRAC160.pdf, , , ,
WARRANTY:
| Weight | 2.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 155 × 1095 × 155 cm |
Related products
200mm TRoof Rack Accessories – by FrontRunner
140mm TRoof Rack Accessories – by FrontRunner
Narrow Slat / 1255mm (Pair) – by FrontRunner
1255mm Slat Add-On Kit – by FrontRunner